Rostoucí nosítka

V dnešní době se stále více mluví o tzv. rostoucích nosítkách, proto si krátce vysvětleme, o co se jedná a v čem přesně spočívají výhody ergonomického rostoucího nosítka.

Běžně dostupná ergonomická nosítka zajišťují zásady ergonomie zdravého nošení dětí v několika podobných variantách. Jejich využitelnost ovšem má své omezení. Tím, že ergonomické nosítko není rostoucí, je možné jej používat pouze do té doby, než z něj dítě vyroste. To poznáme nejčastěji tak, že látka pod nožičkami již nesahá od kolínka ke kolínku, případně že zádová opěrka už dítěti nesahá nad ramena a neposkytuje tak dostatečnou oporu. Pokud dítě z nosítka odrůstá, ergonomické nosítko ztrácí své ergonomické vlastnosti a opět se stává pro zdravé nošení nevhodným. Z tohototo důvodu, pokud vám záleží na zdraví vašeho dítěte, vždy preferujte dětské rostoucí nonístko.

Rostoucí ergonomické nosítko má tu výhodu, že umožňuje nastavit šíři látky pod nožkami a výšku zádové opěrky variabilně, podle aktuálních proporcí dítěte v daném věku. Pro malé miminko je možné je stáhnout a zmenšit, pro větší batolata zase rozšířit a prodloužit. Proto se nemůže stát, že dítě z rostoucího nosítka vyroste. Naopak, ergonomické vlastnosti rostoucího nosítka jsou zachovány po celé nosící období, tedy do cca 3 let věku dítěte. Kvalitní rostoucí ergonomické nosítko odpovídá přesně aktuálním potřebám dítěte a zajišťuje pohodlí jak pro dítě, tak pro nosiče.

------------------------------------

Rostoucí nosítko je ušito ze 100% bavlny, k šití je použita kvalitní nit české výroby. Všechny namáhané švy rostoucího nosítka jsou šité minimálně dvojitě, nejnamáhanější místa jsou ještě navíc prošita hustým „cik-cak“ stehem.

Zádová opěrka rostoucího nosítka je sešita ze tří dílů látky, čímž se vytvoří „kapsa“, ve které se dětem pohodlně sedí a mají správnou polohu – kolínka výše než zadeček. Kraje opěrky jsou polstrované, aby nedocházelo k otlaku dětských nožiček. Výška a šířka zádové opěrky se dá díky systému stahovacích šňůrek plynule zmenšovat a zvětšovat podle velikosti dítěte (příp. podle počtu vrstev oblečení, které má dítě zrovna na sobě).

Rostoucí nosítko má pevně vyztužený a dostatečně polstrovaný třídílný bederní pás, který je anatomicky tvarovaný, pěkně sedne, neroluje se a nikde netlačí. Zapíná se na pevnou plastovou sponu (trojzubec), který je oboustranně dotahovatelný.

Popruhy rostoucího nosítka jsou opatřeny plastovým kroužkem a plastovou karabinkou, na které lze připnout např. dudlík, drobnou hračku či zrcátko sloužící ke kontrole dítka nesoucího se na zádech. Na bederním pásu rostoucího nosítka je připnuta hliníková karabinka sloužící k uchycení různých drobností.

Ramenní popruhy se k sobě spínají hrudní páskou, která je také opatřena oboustranně dotahovatelnou sponou. Hrudní pásku lze po ramenních popruzích posouvat do vhodné polohy díky křížovým sponám.

Tvarovaná kapucka je schovaná v prostorné kapse uvnitř nosítka, odkud se dá snadno vytáhnout. Kapsu lze používat i jako úložní prostor pro měkké předměty. Kapucka se připíná k ramenním popruhům na druky.

Ramenní popruhy jsou široké, bohatě polstrované a anatomicky tvarované. V dolní části se zužují a je tam i nižší polstrování, takže netlačí v podpaží. Dají se zkracovat jak nahoře v místě přišití k horní části nosítka, tak i na boku. Spodní část ramenních popruhů je přišita k zádové opěrce šikmo ve směru vedení popruhu a je polstrovaná. Spony (trojzubce) na ramenních popruzích jsou oboustranně dotahovatelné, což je praktické zejména při nošení popruhů křížem.