Co je "Ergonomické nosítko"?

Na trhu je v současné době celá řada ergonomických nosítek určených pro děti od narození až do cca 3 let. Často se jedná o produkty renomovaných značek, za kterými rodiče automaticky vidí kvalitu. Je však více než důležité, vybírat ergonomické nosítko obezřetně a ověřit si, že se skutečně jedná o ergonomické nosítko, které pro dítě zajistí zdravou a pohodlnou polohu, ať už jej chcete nosit na dlouhé výlety nebo občasné „poponášení“.

ergonomické nosítko pro děti

Jak poznat ergonomické nosítko?

Jedním ze základních znaků ergonomického nosítka je dostatečně široká zádová opěrka zejména v části pod zadečkem dítěte, tedy nad bederním pásem. Z nejnovějších odborných poznatků vyplývá, že nošené dítě by mělo mít zadeček a nožičky v takzvané M pozici, tedy že zadeček je mírně pod úrovní kolínek, která jsou pokrčená. Kolínka jsou podpořena právě dostatečně širokou látkou zádové opěrky, a to tak, že děťátko je v ergonomickém nosítku podsazené a látka nosítka mu sahá od kolínka ke kolínku. Jestliže má ergonomické nosítko pouze tenký pruh látky mezi nožkami dítěte, děťátko v nosítku doslova visí za rozkrok, což je nejen nepohodlné, ale také nebezpečné pro vyvíjející se kyčle dítěte a tedy neergonomické!

Důležitá je také možnost podsazení dítěte v ergonomickém nosítku, a to jednak pro dosažení již zmíněné M pozice, a také pro správné "zakulacení" zad děťátka. Tato poloha byla opět odborníky vyhodnocena jako nejšetrnější vůči nejmenším dětem, které ještě nemají dostatečně vyvinuté svaly a zajišťuje dítěti přirozenou a zdravou podporu. Některá "ergonomická" nosítka se často honosí pevně vyztuženou zádovou opěrkou, která sice působí bytelně a kvalitně, nicméně v takovém nosítku nikdy správného zakulacení zad děťátka nedosáhneme, dítě v nosítku zpravidla sedí shrbené či zborcené na některou stranu, protože vyvíjející se svaly a páteř ještě neudrží děťátko v pozici rovného pravítka, do které jej takové nosítko nutí a opět je tímto ohrožován zdravý vývoj dítěte. Naopak látková měkká zádová opěrka ergonomického nosítka dítě obepne a při správném utažení nedovolí, aby se miminko jakkoliv vyklánělo či nevhodně v nosítku zkroutilo.

Ergonomické nosítko by mělo bezpečně stabilizovat hlavičku dítěte proti náhlému záklonu, zejména pokud samo hlavičku dosud neudrží. K tomu slouží dostatečná výška zádové opěrky, která by měla dítěti sahat nad ramena, případně lze využít nastavitelnou kapuci s možností fixace.

Určujícím signálem při nákupu vhodného ergonomického nosítka je také uvedení možnosti nosit dítě čelem ven, tedy zády k nosícímu rodiči. Tato poloha je opět nevhodná a ohrožuje zdraví dítěte. Žádné kvalitní ergonomické nosítko by tedy tuto polohu nemělo doporučovat (v návodech) a hlavně umožňovat.